Японська айва вирощування і догляд в середній смузі

У статті розкажемо про догляд і вирощування японської айви, а відео від досвідчених дачників краще розкриють тему.

Коротко опишемо, що представляє собою японська айва. Це кущ висотою більше 1.6 метри, із невеличкими колючками на гілках. Цвісти починає в кінці весни, і може тривати протягом місяця.  Згодом світло-рожеві квітки змінюються плодами, вагою 30-40 грам.

Плоди жовтого кольору, терпка на смак, із незабутнім ароматом. Одне дерево може дати більше 200 плодів.

Ця культура стійка до низьких температур, і її можна вирощувати у більшості регіонів нашої країни. До переваг варто віднести стійкість до хвороб і шкідників.

Японська айва вирощування з насіння

Японську айву можна вирощувати з насіння. Для цього відбирають спілі плоди, які не були ушкоджені хворобами або шкідниками.

Сіяти потрібно восени. Насіння вилучають із спілих плодів, і можна провести протравлення у слабкому розчині марганцівки. А далі — стратифікацію. Її роблять для того, щоб прискорити проростання. Насінини кладуть у вологу тканину або пісок, і тримають у холодному і темному місці. Температура повинна  бути близько 3-4 градусів тепла, із високою вологістю.

Ідеально тримати насінини в холодильнику, але перед цим покладіть на поличку кімнатний градусник, щоб дізнатись точну температуру в холодильнику.

японська айва вирощування і догляд фотоСадять у ґрунт, на глибину близько 1 см. Садять у рядочки, відстань між якими – 12-14 см. Дистанція між саджанцями у рядку – 6 см.

Для того, щоб затримувалась волога і не росли бур’яни, проводять мульчування – тонким шаром розкидають на ділянці солому, тирсу.

Якщо все зробити правильно, то в кінці весни насінини почнуть проростати.

Далі за ними проводить звичний догляд: боротьба із бур’янами, шкідниками і хворобами. Потрібно регулярно поливати рослинки.

Коли виростають 2-3 листочки, потрібно видаляти тонкі і ослаблені саджанці, адже вони загущують здорові і сильні. У липні можна внести добрива. Із цією метою перегній або мінеральні добрива.

На третій рік саджанці можна висадити на постійне місце.

Японська айва вирощування і догляд

Для садіння айви вибирайте ділянку, яка добре освітлюється сонцем. Тільки так можна сподіватись, що рослина дасть багато смачних плодів.

Айва погано переносить перезволоження, тому не садіть у низині, де збирається зайва волога.

Ви можете виростити саджанець самостійно (як було описано вище). Але радимо не витрачати на це часу, і придбати в надійних розплідниках готовий саджанець потрібного сорту.

Посадочні ями можна викопати і удобрити заздалегідь. Викопайте лунку таких розмірів, щоб коріння вільно помістилось і не загиналось. На дно покладіть 6-8 кілограм перегною, або грам 150 суперфосфату.

Коли копаєте яму, землю із верхнього шару землі кладіть окремо.

Опустіть саджанець в ямку, розпрямите коріння і засипте спочатку землею із верхнього, родючого шару. Легенько утрамбуйте, щоб не пошкодити коріння в лийте 0,5-1 відро води.айва японська вирощування і догляд

Можна вбити кілочок і прив’язати вісь міркою до нього саджанець. У вітряні дні це не дозволить розхитувати деревце, і воно краще приживеться.

Відстань між іншими деревами у кожного дачника по своєму, але орієнтуйтесь на: 2,5 м на 1.4 метри.

В перший рік айву можна не підживлювати – вистачає речовин, закладених під час садіння. На другий рік у весняний період можна внести азотні добрива, які позитивно впливають на ріст зеленої маси рослин. Коли з’явиться цвіт, можна ще раз внести азот. Після збору врожаю, айву удобрюють ще раз, але цього разу фосфорними і калійними добривами. Азотні не вносять, адже вони сприяють росту листя і гілочок, а це не потрібно на зиму.

Достатньо дати 23 грам добрив на квадратний метр ділянки. Розсипте навколо айви, бажано у похмурий день або перед дощем.

Як і більшість інших плодових дерев, айва також потребує цієї процедури. Вирізайте хворі і засохлі гілочки. Також видаляйте ті, які перехрещуються з іншими і ростуть всередину. Також видаляйте старі гілки, яким більше 5 років. Проводять процедуру весною до розпускання бруньок, поки не почався активний сокорух; або восени, коли дерево скине листя.

Завдяки обрізуванні плоди краще освітлюються сонцем, їх буде менше, але будуть кращої якості. Регулярно проводьте прополювання, яке дозволить боротись із бур’янами. Завдяки цій процедурі можна знищувати щільну кірку землі, яка не дає воді і кисню потрапляти до коріння рослини.

Також потрібно вести боротьбу із порослю, яка утворюється навколо куща айви. Частину беріть для розсадження айви на нові ділянки, а інші видаляйте.

Якщо вирощуєте айву у північних регіонах із сильними морозами, то можете деревця не щільно накривати накривними матеріалами. Для інших регіонів це робити необов’язково, адже ця культура стійка до морозів.

Або можна пригинати гілочки до землі, щоб сніг накривши кущ захистив від морозів.

Поливати радять влітку, один раз кожного місяця. Як видно, поливати слід рідко. Все тому, що корінь росте вглибину, і може дотягнутись до ґрунтових вод.

Айва рідко хворіє і пошкоджується шкідниками. У разі ж потреби використайте фунгіциди (від хвороб) і інсектициди (проти шкідників).

Догляд за японською айвою восени полягає у зборі врожаю, обрізуванні, внесенні добрив.

Вирощування айви відводкамидогляд за японською айвою

Айву можна вирощувати багатьма способами, і відводками – один із найпростіший. Для цього навесні відігніть гілочку і присипте її землею. Землю полийте. Згодом гілочка у місці присипання впускає коріння і наступного року її відрізають від материнського куща і переносять на нове місце.

Вирощування айви діленням куща

Потрібно гострим інструментом (наприклад, лопатою) відрізати від куща декілька гілочок разом із корінням. Тоді отриманий саджанець висаджують у потрібному місці.

Коли збирати айву

Айва достигає пізно, залежно від сорту це приблизно жовтень. Ви й самі можете зорієнтуватись. Плід повинен набрати характерне для сорту забарвлення (переважно це темно-жовтий колір). Спробуйте айву на смак. Вона повинна бути досить солодкою, помірно терпкою. Якщо ж плід надто терпкий, тоді, можливо, він ще не достиг.

Якщо плоди частково зеленого кольору – скоріше всього вони ще не стиглі. Але в разі потреби їх можна зривати – вони трішки достигнуть під час зберігання.

Краще збирати вручну, акуратно зриваючи і складаючи у кошики.

Як зберегти айву на зиму

Коротко як зберігати айву. Для тривалого тримання вибирайте цілі і непошкоджені плоди. Краще всього зберігати у дерев’яних ящиках і підвалі. Невеликі кількості айви можна тримати у холодильнику, відділі для фруктів.

Температура зберігання повинна 0-4 градусів тепла.

Регулярно перебирайте врожай – зігнилі плоди слід вилучати, щоб вони не призвели до пошкодження інших.

Якщо зробити все правильно, айва буде зберігатись 2 місяці, і навіть довше.

І на закінчення відео як доглядати за айвою:

рос

Be the first to comment on "Японська айва вирощування і догляд в середній смузі"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*