Приготування бордоської рідини і застосування

рідина, бордоська
приготування бордоської рідини

У статті опишемо, як приготувати бордоську рідину і покажемо, як ви можете використати корисні властивості цієї речовини, щоб отримати хороші результати в садівництві і городництві.

Почнемо із розгляду як приготувати бордоську рідину.Бордоська рідина утворюється із змішування мідного купоросу і вапна. Цей препарат давно використовується для боротьби із різноманітними захворюваннями рослин, гнилів, опіків, та ін.. Тільки врахуйте, що мідний купорос відноситься до 3 класу небезпеки, і під час його приготування і застосування слід дотримуватись правил безпеки, зберігати у місцях недоступних для дітей і домашніх тварин.

Головна цінність бордоської рідини – боротьба із хворобами, але при цьому вона слабо допомагає у боротьбі із шкідниками, не має виражених інсектицидних властивостей. Користь приносять обидва складники: мідний купорос має фунгіцидні властивості, а вапно допомагає закріпитись речовині на гілках і листі рослин, таким чином покращуючи ефективність.

Застосування бордоської рідини у садівництві

Бордоська суміш використовується для боротьби із фітофторозом, кучерявістю листя, паршею, іржавістю, чорною гниллю, та іншими хворобами.

Зокрема, бордоська рідина підходить для боротьби із:

 • мільдю на винограді,
 • паршею на дереві,
 • моніліозом на кісточкових фруктових деревах,
 • коккомікозом на сливах, абрикосі, вишні,
 • антракнозом,
 • моніліальним опіком плодових,
 • паршею,
 • плодовою гниллю,
 • різноманітними п’ятнистостями,
 • чорною гниллю,
 • та ін.

Із обережністю обприскуйте дерева, які тільки відцвіли. Краще підходить час, коли дерева або скинули листя, або на них тільки з’явились бруньки.

На час обприскування вдягніть захисні окуляри, респіратор, захисний одяг і рукавиці. Вибирайте похмурий і невітряний день. Під час обробки слідкуйте, куди віє вітер, і враховуйте це при обприскуванні.

Після обробки промийте з милом руки і лице.

Як приготувати бордоську рідину для обприскування

Тепер розкажемо, як приготувати бордоську рідину самостійно. Для цього потрібно визначити, яка концентрація вам потрібна. Найчастіше у сільському господарстві використовується концентрація в 1 і 3 відсотки.

Більш концентрований розчин використовується весною і восени, коли дерева і кущі скинули листя. А вже коли з’являються бруньки і листя, концентрація повинна бути 1%, і навіть 0,5% для особливо ніжних дерев (абрикоси, виноград).

Приготування бордоської рідини в домашніх умовах складається із таких кроків (для 3% концентрації):

 1. У скляній ємності слід розвести 300 грам мідного купоросу. Води не потрібно багато, вона повинна бути трішки теплою. Коли розведете купорос у невеликій кількості теплої води, тоді долийте ще 5 літрів холодної води.
 2. Тепер потрібно розвести 400 грам вапна у 5 літрах холодної води. Можна брати як гашене, так і негашене вапно, і самостійно гасити. Головне щоб було чистим. Беріть таке, де не порушена герметичність пакування.
 3. Тепер важливий етап змішування двох розчинів. Тут потрібно бути уважним, адже потрібно тонким струмком вливати розчин мідного купоросу у розчин вапна. Але не навпаки, інакше отримана суміш погано змішається, і бордоська рідина матиме слабку ефективність.
 4. Щоб перевірити кислотність отриманого розчину скористайтесь лакмусовими індикаторами, які можна знайти у садових магазинах. Якщо ж їх немає, візьміть чистий залізний цвях і помістіть на 2 хвилини у розчин. Якщо після цього він стане рудим і покриється нальотом відповідного кольору, значить у розчині забагато міді. Тоді потрібно у нього долити ще трошки розчину вапняного молочка. НЕ додавайте вапно, тільки розчин вапна із водою (вапняне молочко). Додавайте стільки, щоб на чистому цвяху після опускання не було рудого нальоту.
 5. Після цього профільтруйте розчин через марлю у декілька шарів. Такий захід запобігає закупорюванню форсунок оприскувача.

Як приготувати 1% розчин бордоської рідини

 1. У невеликій кількості теплої (не гарячої) води розчиніть 100 грам мідного купоросу. Тоді долийте 5 літрів води і розмішайте.
 2. В іншій посудині розчиніть у пів літрах води 100 грам чистого вапна, а тоді долийте 4.5 літри води і ще раз розмішайте.
 3. Таким чином отримуємо у двох посудинах два розчини, приблизно по 5 літрів.
 4. Тепер у вапняний розчин (вапняне молочко) акуратно, тонкою цівкою наливаємо розчин мідного купоросу. Саме так: купорос в вапно, а не навпаки.
 5. В результаті отримуємо розчин бірюзового кольору, який після проціджування можна використовувати для захисті рослин.

Застосування бордоської рідини, переваги і недоліки

Пам’ятайте, що розчин на наступний день втрачає свої властивості. Тому готуйте його у день використання.

Для дорослих рослин використовують 1 % рідину, а для рослин з молоденькими листочками а також помідорів та огірків застосовують 0,5 %. Для дерев що сильно уражаються паршею застосовують “голубе” обприскування. Для цього ще до розпускання бруньок обприскують дерева 3 % розчином бордоської рідини. Зазначу що бажано обприскувати дерева звечора.

Обприскують за допомогою ручних обприскувачів. Для обприскування середнього дерева чи 100 м² картоплі чи помідорів потрібно 10 літрів рідини. Обприскують рослини при першій з’яві хвороби на листі, через два тижні обприскування необхідно повторити. За 15-20 днів до збирання врожаю обробку рослин слід припинити.

Переваги використання бордоської суміші:

 • Невисока ціна і доступність для садівників із будь-яким достатком,
 • Добре підходить не тільки для боротьби із хворобами, але й у профілактичних цілях,
 • Одночасно із захистом, відбувається підживлення рослин, адже розчин бордоської рідини багатий кальцієм,
 • Малотоксична для бджіл та інших комах, які запилюють рослини. Єдине, варто обмежити доступ бджіл до вуликів, якщо ви пасічник.

Недоліки використання бордоської рідини:

 • Якщо вибрати неправильний час обприскування (наприклад, одразу після цвітіння) або призначити неправильну концентрацію, то можливі опіки листя і погіршення якості плодів,
 • Препарат досить шкідливий, і потрібно чітко дотримуватись термінів обробки, перед збиранням врожаю.

Висновок. Ми описали склад бордоської рідини, як її приготувати і застосовувати. Також, для кращого розкриття теми надаються цікаві відео, які ще краще розкриють тему.

Успіхів!

рос

Be the first to comment on "Приготування бордоської рідини і застосування"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*