У статті опишемо, як приготувати бордоську рідину і покажемо, як ви можете використати корисні властивості цієї речовини, щоб отримати хороші результати в садівництві і городництві.
Почнемо із розгляду як приготувати бордоську рідину.Бордоська рідина утворюється із змішування мідного купоросу і вапна. Цей препарат давно використовується для боротьби із різноманітними захворюваннями рослин, гнилів, опіків, та ін.. Тільки врахуйте, що мідний купорос відноситься до 3 класу небезпеки, і під час його приготування і застосування слід дотримуватись правил безпеки, зберігати у місцях недоступних для дітей і домашніх тварин.
Головна цінність бордоської рідини – боротьба із хворобами, але при цьому вона слабо допомагає у боротьбі із шкідниками, не має виражених інсектицидних властивостей. Користь приносять обидва складники: мідний купорос має фунгіцидні властивості, а вапно допомагає закріпитись речовині на гілках і листі рослин, таким чином покращуючи ефективність.
Застосування бордоської рідини у садівництві
Бордоська суміш використовується для боротьби із фітофторозом, кучерявістю листя, паршею, іржавістю, чорною гниллю, та іншими хворобами.
Зокрема, бордоська рідина підходить для боротьби із:
- мільдю на винограді,
- паршею на дереві,
- моніліозом на кісточкових фруктових деревах,
- коккомікозом на сливах, абрикосі, вишні,
- антракнозом,
- моніліальним опіком плодових,
- паршею,
- плодовою гниллю,
- різноманітними п’ятнистостями,
- чорною гниллю,
- та ін.
Із обережністю обприскуйте дерева, які тільки відцвіли. Краще підходить час, коли дерева або скинули листя, або на них тільки з’явились бруньки.
На час обприскування вдягніть захисні окуляри, респіратор, захисний одяг і рукавиці. Вибирайте похмурий і невітряний день. Під час обробки слідкуйте, куди віє вітер, і враховуйте це при обприскуванні.
Після обробки промийте з милом руки і лице.
Як приготувати бордоську рідину для обприскування
Тепер розкажемо, як приготувати бордоську рідину самостійно. Для цього потрібно визначити, яка концентрація вам потрібна. Найчастіше у сільському господарстві використовується концентрація в 1 і 3 відсотки.
Більш концентрований розчин використовується весною і восени, коли дерева і кущі скинули листя. А вже коли з’являються бруньки і листя, концентрація повинна бути 1%, і навіть 0,5% для особливо ніжних дерев (абрикоси, виноград).
Приготування бордоської рідини в домашніх умовах складається із таких кроків (для 3% концентрації):
- У скляній ємності слід розвести 300 грам мідного купоросу. Води не потрібно багато, вона повинна бути трішки теплою. Коли розведете купорос у невеликій кількості теплої води, тоді долийте ще 5 літрів холодної води.
- Тепер потрібно розвести 400 грам вапна у 5 літрах холодної води. Можна брати як гашене, так і негашене вапно, і самостійно гасити. Головне щоб було чистим. Беріть таке, де не порушена герметичність пакування.
- Тепер важливий етап змішування двох розчинів. Тут потрібно бути уважним, адже потрібно тонким струмком вливати розчин мідного купоросу у розчин вапна. Але не навпаки, інакше отримана суміш погано змішається, і бордоська рідина матиме слабку ефективність.
- Щоб перевірити кислотність отриманого розчину скористайтесь лакмусовими індикаторами, які можна знайти у садових магазинах. Якщо ж їх немає, візьміть чистий залізний цвях і помістіть на 2 хвилини у розчин. Якщо після цього він стане рудим і покриється нальотом відповідного кольору, значить у розчині забагато міді. Тоді потрібно у нього долити ще трошки розчину вапняного молочка. НЕ додавайте вапно, тільки розчин вапна із водою (вапняне молочко). Додавайте стільки, щоб на чистому цвяху після опускання не було рудого нальоту.
- Після цього профільтруйте розчин через марлю у декілька шарів. Такий захід запобігає закупорюванню форсунок оприскувача.
Як приготувати 1% розчин бордоської рідини
- У невеликій кількості теплої (не гарячої) води розчиніть 100 грам мідного купоросу. Тоді долийте 5 літрів води і розмішайте.
- В іншій посудині розчиніть у пів літрах води 100 грам чистого вапна, а тоді долийте 4.5 літри води і ще раз розмішайте.
- Таким чином отримуємо у двох посудинах два розчини, приблизно по 5 літрів.
- Тепер у вапняний розчин (вапняне молочко) акуратно, тонкою цівкою наливаємо розчин мідного купоросу. Саме так: купорос в вапно, а не навпаки.
- В результаті отримуємо розчин бірюзового кольору, який після проціджування можна використовувати для захисті рослин.
Застосування бордоської рідини, переваги і недоліки
Пам’ятайте, що розчин на наступний день втрачає свої властивості. Тому готуйте його у день використання.
Для дорослих рослин використовують 1 % рідину, а для рослин з молоденькими листочками а також помідорів та огірків застосовують 0,5 %. Для дерев що сильно уражаються паршею застосовують “голубе” обприскування. Для цього ще до розпускання бруньок обприскують дерева 3 % розчином бордоської рідини. Зазначу що бажано обприскувати дерева звечора.
Обприскують за допомогою ручних обприскувачів. Для обприскування середнього дерева чи 100 м² картоплі чи помідорів потрібно 10 літрів рідини. Обприскують рослини при першій з’яві хвороби на листі, через два тижні обприскування необхідно повторити. За 15-20 днів до збирання врожаю обробку рослин слід припинити.
Переваги використання бордоської суміші:
- Невисока ціна і доступність для садівників із будь-яким достатком,
- Добре підходить не тільки для боротьби із хворобами, але й у профілактичних цілях,
- Одночасно із захистом, відбувається підживлення рослин, адже розчин бордоської рідини багатий кальцієм,
- Малотоксична для бджіл та інших комах, які запилюють рослини. Єдине, варто обмежити доступ бджіл до вуликів, якщо ви пасічник.
Недоліки використання бордоської рідини:
- Якщо вибрати неправильний час обприскування (наприклад, одразу після цвітіння) або призначити неправильну концентрацію, то можливі опіки листя і погіршення якості плодів,
- Препарат досить шкідливий, і потрібно чітко дотримуватись термінів обробки, перед збиранням врожаю.
Висновок. Ми описали склад бордоської рідини, як її приготувати і застосовувати. Також, для кращого розкриття теми надаються цікаві відео, які ще краще розкриють тему.
Успіхів!
Be the first to comment on "Приготування бордоської рідини і застосування"